ВЕСТИ
VR

Примени на CNC обработени делови во различни индустрии

јануари 24, 2024

Дали знаете дека иднината на CNC обработката е посветла отколку што можеме да замислиме? Се очекува индустријата да порасне нагодишна стапка на раст од 5% од минатата година до 2032 година. 


Но, што е толку посебно во овој производствен процес? CNC обработката целосно ја трансформираше производствената индустрија. Тоа е приспособлив процес кој користи специјални програми за извршување на тешки задачи како сечење, обликување, дупчење итн. и правење многу сложени и прилагодени производи. 


CNC обработката им овозможи на производителите да изработуваат суперпрецизни делови и производи кои се погодни за нивните потреби. 


Употребата на CNC машини започна во раните 1940-ти за производство на делови за авиони. Но, оваа производна техника оттогаш неверојатно порасна и сега е важна за многу индустрии како што се автомобилската индустрија, одбраната, воздушната и медицината. 

Индустрии кои користат CNC обработка

CNC обработката се користи во различни индустрии, вклучувајќи автомобилска, одбрана, воздушна, медицина и електроника. Тоа помага да се изградат многу сложени и приспособени делови што се користат за различни цели. Од хируршки алатки до делови за авиони, CNC обработката може да се користи за производство на сè што бара висока прецизност. 


Еве неколку популарни индустрии кои имаат корист од CNC обработката!

Автомобилска индустрија 

Автомобилската индустрија гледа голема употреба на алатките за обработка со ЦПУ. Вообичаено, операциите како вртење, глодање и дупчење се користат за да се направат делови од возилото кои бараат голема толеранција, точност и повторливост. 


Металот може да се екструдира со CNC за да помогне во дизајнирањето сложени структури како менувачи, вентили, блокови на моторот, куќиште на менувачот, блокови на цилиндри, оски и компоненти за осветлување. 


Настрана од тоа, CNC обработката може да се користи и за изработка на прилагодени делови за специјализирани возила. Исто така, можно е да се направат разновидни делови за замена со CNC бидејќи времето на пресврт е исклучително брзо. 


Неодамна, видовме пораст на употребата на CNC во производството на електронски возила. Додека производството на ЕВ претежно се врши со 3D печатење, производителите претпочитаат да ги полираат и усовршуваат своите печатени делови со помош на CNC алатки. 


ЦПУ не помага само во прецизното производство наcnc автомобилски делови но исто така се смета за најсигурна и најисплатлива техника за производство! 


Воздухопловна индустрија 

CNC машинските алати се користат за производство на сателити, вселенски летала и делови за авиони во воздушната индустрија. Сите знаеме колку сложените воздушни делови може да го добијат нивото на издржливост и специјализација што тие го бараат. 


Повеќето делови од воздухопловството се подложени на екстремни услови, така што точноста и издржливоста се клучни фактори при производството на вселенски летала или делови за авиони. 


Еве некои вообичаениЦПУ обработени делови во воздушната индустрија:

Склопови на вратило

Тела на вентили 

Електрични конектори 

Компоненти за производство на кислород 

Вретено домување центри 

Сателитски системи 

Полупроводничка поддршка 


Оската играат клучна улога во аеронаутичкиот свет бидејќи тие се крајните предаватели на енергија. CNC машините овозможуваат ефикасно производство на шахти бидејќи тие се дизајнирани да работат со материјали отпорни на топлина. 


Освен тоа, ниту една друга техника не може ефективно да произведува компоненти на вентилот освен CNC обработката. Нивото на точност и отпорност на температура на компонентите на вентилот може да се постигне само преку CNC обработка. 


Медицинска индустрија 

ЦПУ машините во медицинската индустрија вообичаено се користат за производство на хируршки инструменти, протетика, импланти и сложени алатки како што се апарати за рендген и МРИ скенери. 


Зошто се зголемува употребата на CNC машини во медицинското поле? Многу медицински материјали се направени со калапи со инјектирање, процес кој бара многу прецизни и сложени калапи.Медицинска CNC обработка се користи за изработка на најсигурни и прецизни калапи кои можат да се користат во повторено производство на делови. 


Друга причина зошто CNC обработката се претпочита во однос на рачниот колега е тоа што е исклучително брза и прецизна. За обработени делови кои бараат неспоредлива точност како протетика или импланти, употребата на CNC машини станува неизбежна. 


Најчестите употреби на CNC обработката во медицинскиот сектор вклучуваат:


Високо квалитетни хируршки инструменти 

Компоненти за машини како пејсмејкери, МРИ скенери и уреди за рендген 

Хируршки импланти како коскени завртки 

Протетика 

Индустрија за електроника

CNC обработката е примарна техника за производство на делови во електронската индустрија. Од производство на ладилници и електронски компоненти до обликување на кола и конектори, апликациите на CNC обработката во електронскиот сектор се бескрајни. 


CNC обработката во оваа индустрија се смета за неопходна техника која се користи за создавање високопрецизни делови и компоненти. 


Еве зошто CNC обработката е широко користена во електронската индустрија:

CNC овозможува прецизно производство на делови во кратка временска рамка. 

Производите обработени со ЦПУ обично не страдаат од никакви ограничувања во квалитетот. 

Дизајните може лесно да се финализираат и применат со користење на CAD софтвер.

CNC машините ги исполнуваат барањата за цврста толеранција за минијатурни електрични компоненти.


Еве неколку вообичаени примери на делови обработени со CNC во електронската индустрија:

Потрошувачка електроника

Печатени кола 

Полупроводници 

Топлински тоне 


Воена и одбранбена индустрија 

Од развој на системи за оружје и оклоп до производство на компоненти за авиони и комуникациска опрема, има тони употреби за CNC обработка во воената и одбранбената индустрија. CNC обработката помага да се создадат многу сложени компоненти за одбранбена опрема што бараат исклучително цврста толеранција и посебни стандарди. 


Што се однесува до системите за оружје, CNC обработката помага во производството на пиштоли, огнено оружје, бомби и проектили. 


Всушност, најпознатото огнено оружје во светот - АК47 - има различни клучни компоненти произведени преку CNC обработка. Делови како цевки, групни склопови, активирања и приемници во пушките АК47 често се обликуваат со алатки за обработка на ЦПУ. 

ЦПУ машините се користат и за производство на делови за одбранбени авиони. Некои од вообичаените апликации во оваа област вклучуваат:

Делови на моторот 

Менувачи

Сечила на роторот 


Освен тоа, CNC машините произведуваат и радарски и електронски системи, компоненти на возила и компоненти на воени бродови како шахти, турбини, проектили и пропелери. CNC обработката целосно го трансформираше начинот на кој индустриите ги обликуваат и дизајнираат сложените делови. Оваа техника има различни предности во однос на традиционалните производствени процеси, вклучувајќи висока точност, конзистентност, продуктивност и ефикасност за создавање на бројни делови одеднаш. 


Ако барате висококвалитетни CNC делови за обработка за да го зајакнете вашиот производствен систем, контактирајте со China Maijin! Ние сме најдоверливи добавувачи и производители на делови за CNC машинска обработка со извозен квалитет. Наша цел е да им помогнеме на индустриите како електрониката, одбраната и автомобилската индустрија во рационализацијата на нивните производствени техники.Контактирајте со нас сега


Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --
Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
简体中文
dansk
العربية
italiano
日本語
한국어
Nederlands
русский
Español
Português
français
Deutsch
Tiếng Việt
ภาษาไทย
svenska
Српски
हिन्दी
Română
Bosanski
اردو
עִברִית
Polski
বাংলা
bahasa Indonesia
Pilipino
Македонски
Gaeilgenah
български
Türkçe
Magyar
čeština
Українська
ਪੰਜਾਬੀ
Тековен јазик:Македонски